28. srpna 2007

Kulturní minivložka. Faunův labyrint a Leontinka

Faunův labyrint
je film režiséra Guilerma del Tora, který do našich kin měl nepochopitelně dlouhou a trnitou cestu. Zvlášť když si uvědomím, co kolikrát za ptákoviny distributoři zakoupí a následně masivně podporují (viz. Cageův Next).
No nic, film je na Imdb.com na 46 místě v all time Top 250 a kdo jste ho ještě neviděli, zkuste to napravit...
Nebudu každopádně recenzovat, od toho tu jsou jiní, kteří vám prozradí zda se jim film páčil nebo spáčil...
Ode mě jen taková zajímavost.

U Františka Fuky jsem narazil na jednu z recenzí a následnou rozpravu o vhodnosti tohoto filmu-pohádky pro děti. Distribuční společnost následně podnikla zajímavý research přímo na dětech a výsledek jejich rozporuplného snažení je k nahlédnutí zde.

Doba je už asi jiná a dorost malinko otrlejší, ale přiznejme si, že pro dětskou duši může být pohled na (vymyšlené) monstrum jak ukousává vílám hlavičky, nebo (velmi reálné) monstrum jak ubíjí v detailu lidskou bytost lahví od vína
lehce v konfliktu s dosud viděnými pohádkami.

Jsa takto poučen a informován navštívil jsem promítání Faunova Labyrintu, opravdu si film užil a při odchodu ve vestibulu zahlédl plakát který jsem si okamžitě spojil s právě zkonzumovaným snímkem.
Posuďte sami zda byla moje okamžitá asociace tak moc z cesty.

faun

Pan´s Labyrinth

Nejdřív jsem měl pocit, že zírám na nějaký zvláštní druh marketingu, který do sebe už stihl zapracovat výše zmíněnou anabázi s dětskými diváky.
Kór když vidím titulek "Pomozte dětem vidět."

Pak mi to vzápětí nějak docvaklo, a vidím, že nadace Leontinka shromažďuje prostředky pro děti, které by rády viděli něco víc než jen Faunův Labyrint a posílám přes mobil nějakou tu kačku.


3 komentáře:

 1. Bezesporu zajímavá kulturní vložka a díky za ni, i když bych ji zrovna tady nečekala...Kampaň nadace mi udělala radost a je to osvěžující čtení oproti všem výročním zprávám neziskových organizací, které jsem v poslední době četla. A ZAUJALO MĚ TO - o to jde :-) A kalendář Mather.cz je skvělý!!!
  Matesolo, vy poslední dobou překvapujete :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Julie - Nó, to je přesně ono. ZAUJALO MĚ TO. Takový zvláštní načasování, že jsem si toho nemohl nevšimnout. Na modrý kasičky na ulici už neslyším, ale projekty s nápadem mají vždycky šanci. Ať je to kavárna Potmě, kalendář apod..

  OdpovědětVymazat
 3. jsem si jendou ve čtrnáctinebo v kolika tajně zašel na tehdy snad nepřístupný Falling Down (http://www.imdb.com/title/tt0106856/)...

  a s následky bojuju dodnes ;)))

  ...nene, těším se až si na to zajdu ;) snad to po tranformátorové kůře budu schoipen absorbovat ,)

  OdpovědětVymazat