12. září 2007

Vrchní, prchni! - po stopách fantoma RájePřed dvěma týdny vyšel jako DVD příloha deníku Blesk tento "Otec" všech restauračních filmů.
Tuto nestárnoucí klasiku, která se nikdy neokouká jsem koupil v naší večerce, bez nutnosti zakoupit také boulevární deník, za což dík a mohu dát konečně sbohem notně ohrané vhs.

Určitě nebudu otravovat dějem, který je všem notoricky znám, ale pokusím se vám přiblížit, v kterých pražských restauracích se film natáčel a rád bych vás (pamětníky) poprosil jestli mi pomůžete doplnit pár střípků...

Tento film přišel do kin na nový rok 1981. Já jsem nastoupil do učení o čtyři roky později, ale po "hospodách" jsem strávil se svým otcem celé mládí (né jak si asi myslíte) a tak je mi RáJ té doby trochu znám. Proto jsem u některých podniků ani moc netápal.

Pražské lokace fantoma Ráje:

1) Ve 27 minutě filmu usedá Darek Vrána do svého Velorexu a jede za svým prvním číšnickým conem. Parkuje v Rytířské ulici u Uhelného trhu a mizí do restaurace, která se nyní jmenuje Wolfgang Inn. Tady bych poprosil o pomoc, pamatuje si někdo tehdejší název? "Tržba 86,80 a nervozitou vysypané housle.

bscap0001

2) U dvou koček
Hned naproti se nachází tato stará plzeňská klasika, jednu dobu též nazývaná Pacifik. Kdysi tam našli po ránu kuchaře s odseknutýma rukama v předloktí. Mluvilo se v té souvislosti o nějakých větších dluzích z karet. Má někdo víc podrobností?
Číšník nemá čas, protože datluje jídelní lístek na další den a Vrána má volné pole působnosti. Tržba 27,60 22,20 a "to je strašný 500,- za jedno pivo" od odkrvený ruky.

bscap0002

3) Rottiserie
Tato restaurace v Mikulandské ulici prošla za těch pět let od natáčení k mému učení větší rekonstrukcí.
Moje vůbec nejoblíbenější scénka s promocí a nenarozeným vnukem...
Povšimněte si prosím, pro mě podivného kiksu s otočeným servítkem. Tržba 1100,- mínus 4,- za kafe.

bscap0003
bscap0004
bscap0005
bscap0006
bscap0007
bscap0008

4) Tady jsem v koncích a moc by mě zajímalo co to je za podnik. Bohužel není ani jeden záběr zvenčí a nápis jídelna mi to nijak neusnadňuje. Můj tajný tip je Vikárka nebo U medvídků. Pěkná scéna s prolínáním a zatím nejvíce zkasírovaných stolů v celkové hodnotě 150,90 Kčs.

bscap0010

5) U zelené žáby
Dnes Ambiente Brasilero na Malém náměstí.
Jó pane, kanály zásadně v noci a fikanej Darek má další hospodu sám pro sebe. Tržba neznáma...

bscap0011
bscap0013


6) Loděnice na Veslařském ostrově
Ano právě tam měli čočolovou polévku a drahý preclíky. V dnešní době asi jako restaurant nefunkční.

bscap0015
bscap0016

7) Dubonnet
Další z podniků, který pro mě dělá tento film osobním. V Dubonnetu (podle fr. aperitivu) na rohu Dlouhé a Revoluční byl jako vedoucí provozovny v té době zaměstnán můj otec. Je to celkem dlouho co jsme se spolu o natáčení hudlařské scény bavili. Snažím se ho dohnat o další podrobnosti. Jen si vybavuji, že anglický džentlmen s dýmkou, co má rád humor, ale tohle je přespříliš, byl v Dubonnetu zaměstnán jako údržbář a kotelník. Dnes slouží objekt jako filiálka ČSOB.

bscap0018
bscap0019
bscap0021

Pak následuje výlet do Špindlu do mě neznámých provozoven. Přiznejte se kdo máte ještě doma foto z Medvědína :)

bscap0023

8) Valdštejnská hospoda
Dnes dům "U tří čápů" a ve filmu poslední "goldenes Prag" restaurace. Tady už je hrdinova proměna ve vrchního dokonalá. Pošlete ho pro sůl a on se ve vteřině vrátí s kilem, Králík jeden...

bscap0024
bscap0025


Když si náhodou vzpomenete, které provozy navštívil falešný vrchní v Ústí, Špindlu, Karlových Varech, nebo budete mít jakoukoliv připomínku, dejte mi prosím vědět :)

22 komentářů:

 1. Nebyla 1) U Kafku?

  OdpovědětVymazat
 2. ježyš to je bomba tema, na ing. králíka si hraju poměrně často! v době natočení jsem byl +- kořárkoid, takže můžu jen čumět :)


  vždycky když jsem v KV, tak myslím na ten finální běh, to mě vždycky tak doooojmeee ;)))

  btw, nejen vrchníci v tom fičí, ale už i policistníci:

  http://zpravy.idnes.cz/falesny-policista-s-majakem-honil-na-jihlavsku-slovince-p2p-/krimi.asp?c=A070912_142026_krimi_jba

  škoda jen že ty dva slovince nelapal ve volorexu.... ,)

  OdpovědětVymazat
 3. 1. U Kafků se tomu říkalo, ale ofic. to bylo myslím U dvou lvů (nebo tak nějak nebo Zlatý lev - prostě nějaké zvíře). Chodili tam umělci a novináři (Basiková, Lipčík...)

  Pak mi ještě říkala kamarádka, že jednu scénu točili v motorestu U třech (nebo kolika) kamenů (dálnice na M.Boleslav). Je to ze srazu spolužáků - x let po maturitě, někdy na začátku filmu.

  OdpovědětVymazat
 4. pankreas, zmiy - Myslím že ne Kafkovi tam pořád ještě jsou.
  Mám pocit, že se to jmenovalo "U bílého lva" nebo lvů.
  Myslím, že v tom motorestu jsou točeny 2 scény. Cestou na sraz s Iljou Rackem a pak ještě cestou ze srazu ...

  Mr.C - No prosimtě to sou věci, jako na objednávku k mému článku :)))

  OdpovědětVymazat
 5. Super clanek, pekny. A ty komentare k tem fotkam. Luxusni. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Mám pocit, že se to jmenovalo "U bílého lva" nebo lvů

  Byl to tutove lev, jenom jeden a snad zlaty?
  "U bileho lva" je podnik nekde v okoli Vlasske ulice, blizko u americke ambasady.

  OdpovědětVymazat
 7. No to první fakt bylo U Kafků, když mi to poprvé řekli koncem osmdesátých let, že jdeme ke Kafkům, sem myslela, že deme někomu na návštěvu... Jinak ofiko to bylo U tří zlatých lvů a už to dávno neexistuje. Tak do roku 90. to ještě fungovalo po staru, pak už nastal soumrak kafků. Ale bylo to tam fajn, vždycky sem měla radost, jak se za mříží před vchodem tísní davy, které by rády dovnitř (to v tom případě, že JÁ už jsem uvnitř, v tom nátřesku byla...) A naproti sou pořád Kočky.
  Zaplať pánbůh, že Kafkovi skončili, jistě bych tam chodila furt a dle toho i dopadla.

  OdpovědětVymazat
 8. ren - Tak dokonce 3 lvi a zlatí. Mě jenom zmátlo, že na mapy.cz jsou Kafkovi uvedeni hned na proti Wolf.Innu (U třech zlatých lvů)

  OdpovědětVymazat
 9. Myslim, že ta scéna č. 4 by mohla bejt U Vejvodů. Za komárů to tam vypadalo hodně podivně. Umakart a podobně...

  OdpovědětVymazat
 10. motorest na boleslavské dálnici jsou čtyři kameny, i když si nejsem moc jistý, že je to skutečně ten ze začátku filmu ...

  OdpovědětVymazat
 11. Jarin - Nevim, nevim. Mě to furt nejvíc připomíná ty medvídky. Pohled z lokálu, přes šatnu do prostor kde je teď Beer bar.

  lodivod - Ten motorest je tutovka a to jak před srazem, tak i po srazu.

  OdpovědětVymazat
 12. Já teda nevím, ale Kafkovi, to mi nic neříká - ten rohový podnik na kraji Uhelného trhu a Skořepky, kde je dnes Wolfgang, to byla vinárna, a to jméno, ťákra ťákra, ono se mi snad vybaví...

  OdpovědětVymazat
 13. ad 1) "U tří zlatých lvů", Uhelný trh 1, Praha 1 - se zárukou. Vyskytuje se v pražském telefonním seznamu ještě v roce 1996. Mimochodem, ze starých telefonních seznamů se dá vyčíst ledacos - proto se kupř. za komunistů nesměly půjčovat v Poštovním muzeu seznamy vydané před rokem 1948
  ad 2) Podle mne se jedná o lokál "U medvídků"

  ... Kafkovy a Medvídky jsem navštěvoval rád a často ...

  Pokusím se identifikovat ten Špindl a K. Vary ... ale musím si to znovu přehrát.
  Mám velké pochybnosti o Medvědínu, tam až do 1989 snad nic nebylo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to není na Medvědíně, ale na Pláních, tam byl ten fotograf..vyfotil tě, strčil lístek s číslem do ruky a kontakt a když jsi měl zájem, poslal ti fotky...taky je doma mám...

   Vymazat
 14. Kolega shodou okolností o Vrchním připravuje článek, pročež jsem ho pověřil vysondováním bodu č. 4. Takže máme Ladislavem Smoljakem povrzeno, že se točilo... famfáry... U Šnelů. Byl to ostatně i podnik, ve kterým Svěrák celý nápad na Vrchního dostal. V případě zájmu o více informací doporučuji pozornosti listopadové číslo časopisu Cinema, které vyjde za necelé tři týdny (spam, spam, lovely spam... :-)

  OdpovědětVymazat
 15. NIRO a Barnaby - Díky, poslední puzličky zaklaply na své místo a já bych vám za to chtěl dát k nohám zlaté pruty, ale spíš už se sem vůbec nevrátím :)))

  OdpovědětVymazat
 16. Ale u Kafků bylo v tom podloubí, kde je dnes ten hotel, co je "inn", tak pan Vrána jen zacházel dovnitř ke Kafkům, ale vnitřek už byl střiženej s jakousi pivnicí, buď s Kočkama nebo s Medvídkama, jen ten vchod byli Kafkovi - v tom je ta nádherná iluze filmového střihu, vlezeš do krčmy z jačí kůže v Ulanbátaru a vynoříš se U Maxima v Paříži. Nebo třeba ve filmu Brazil... ren

  OdpovědětVymazat
 17. rene - Kafkovi jsou už definitivně mimo. Hospa byla "U tří zlatých lvů"

  OdpovědětVymazat
 18. Díky za pěknej příspěvek k mýmu nejoblíbenějšímu filmu.
  Doplnil bych, že restaurant v Ústí, tam, kde byla svatební hostina není v Ústí, ale na sídlišti v Krči na Praze 4, Štúrova ulice. Restaurace nad Pramenem (nebo co to bylo, nyní
  Albert). ..a prej že Praha neni Ústí... :-)

  ..akorát, koukám na ty shoty z filmu, že tam maj' chyby v hluchoněmejch titulcích v němčině (goldisch = goldig, velký písmena a tak..)
  To je škoda :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Michale - já díky za upřesnění. Nějak jsem si naivně do dneška myslel, že ty interiéry jeli natočit do Ústí.

  Ad titulky - s velkými písmeny souhlas, goldish je nějakej asi bayerische dialekt

  OdpovědětVymazat
 20. kde se dá dnes nahlédnout do starých tel seznamů, tak z roku 1986? poradte

  OdpovědětVymazat
 21. V Karlových Varech se točilo v GH Moskva - Pupp, Krásná královna, většina interiérů v KV pochází z jednotlivých restaurací Puppu. V honičce se mihne Elefant :-)

  OdpovědětVymazat