14. října 2007

Nevyžádaná zpestření...Měsíc co měsíc usedám některý z pátků do Intercity Pendolíno a přesouvám se na naší základnu. Přicházím v klidu, čtvrt hodiny před odjezdem, zakoupím jízdenku do první třídy a ještě stihnu cigáro na nástupišti. Ve vlaku pak, po nezbytném repro přivítání (miluju anglickou verzi s tím jejich "jydelný and lůškouvé vouzy"), dostanu noviny, najíst a napít, pak si píchnu notebook do elektriky a dodělávám resty. Komfort za přijatelný stokorunový příplatek oproti třídě druhé.
Takhle to fungovalo rok až do tohoto pátku.


"Z desatera důvodů proč cestovat pendolinem


1. komfortní cestování za dostupnou cenu
2. nadstandardní péče o zákazníka
3. efektivní využití času stráveného na cestě například pro práci nebo odpočinek
4. úroveň cestování srovnatelná s leteckou dopravou"


PÁTEK DVANÁCTÉHO
Přicházím k pokladnám a u každé je fronta asi tak dvaceti lidí. Nevím kdo nebo co to víc zdržuje. Jestli baťužkáři, kteří kupují lístky až někam do Nového Dillí a pak zpátky do Horních Počernic, nebo pán, který chce na svou jízdenku do Libně napsat fakturu za hotové. Ptám se procházejících ejznboňaček, zda můžu lístek zakoupit až v soupravě a prej to nejde. Tak se dávám do holportu s nějakou akční studentkou, díky které se nakonec dvě minuty před odjezdem dostaneme k pokladně. Žádám Olomouc v první třídě a strkám do okýnka propocenou pětistovku. Tady přichází první šok. Cena se od mé poslední jízdy zvedla o 50% a já musím přitlačit dalších dvěstě padesát. Kdybych měl o pár vteřin víc času a hlavně věděl co mě ještě čeká, určitě bych objednávku změnil na druhou třídu, která zdražila "jen" o osmdesát korun.
V poklusu vbíhám na nástupiště, zalítnu do vlaku a ani ne o pět sekund později se rozjíždíme. Sedám na své místo a vyhlížím kafe a noviny.
Místo toho se vzápětí dozvídám, že jsem se ocitl uprostřed jakési PR akce Českých drah a mám "tu jedinečnou možnost setkat se se sólistkou opery Národního divadla slečnou Kalivodovou, což je taky mimo jiné nejmladší představitelka Carmen a mohu si k ní dojít i pro autogram"...prsk, škyt a z repráků se hned po ránu rozjíždí hodinový blok operních arií na 3/4 hlasitosti...Bageta nikde, kafe nikde, noviny nikde a já sedím v křesílku obklopen hlukovým spamem pro mě té nejhorší kategorie. Hystericky si rvu do uší sluchátka, volím si velmi neodpočinkové album a snažím se přijít aspoň na dva důvody, proč nemám příště jet autem...

Když operní diva se skupinkou dorazí k naším místům a fotí se s mým nešťastným sousedem, předstírám hluboký spánek, což muselo v tom bordelu působit přinejmenším nápadně.
Nakonec to dobře dopadlo a zaplacené občerstvení mi stihli donést 15 minut před příjezdem do Olomouce, tzn. po dvou hodinách jízdy, kdy už byl v soupravě opět klid a mír...
Zpáteční cestu jsem absolvoval dvojkou mezi plebsem a bylo mi fajn. Ze snobského cestování jsem definitivně vyléčen a dalšího významného činitele našeho kulturního života si v klidu nechám ujít.

SOBOTA TŘINÁCTÉHO
Jedu na svou sommeliérskou brigádu a nestíhám. Zcela neomylně se dostávám do té jediné podvečerní sobotní zácpy. Při nadávání, koukání na hodinky a psaní omluvné SMS vrážím do vozidla přede mnou. Jen malé bouchnutí plechů nic víc. Naštěstí, to byla dánská rodina na výletě, která nechtěla nic řešit a ne nějaký taxikář...
Pak jako napotvoru nenacházím místo k zaparkování a tak nechávám auto na modré zóně, kde je řádově asi dvacet volných parkovacích míst a utíkám otvírat flašky. Kšeft byl fajn, hosté příjemní, vstřícní a rychle to uteklo.
Vyzvedávám si odměnu a ještě ve srandě dodávám, že jí snad hned neutratím za odtažený auto.

Nevím jak vaše, ale moje představa o odtahování je taková, že se má týkat výhradně vozů, které prokazatelně brání v dopravě, nebo znemožňují platícím residentům v zaparkování. Ale pochopil jsem, že dnes měl službu nějakej akurátní zoufalec, kterej bere jak smrt. Snad jen pro úplnost dodávám, že po odtažení mého chudáka, zbylo v ulici 21 volných parkovacích míst, kdyby se snad všichni obyvatele Prahy 1 rozhodli v sobotu v noci vrátit z víkendu, tak aby měli kam.
V nasranosti volám omylem hasiče, kteří mi dávají číslo na policii (158), za což jsem jim zapomněl poděkovat.
Nevím proč příjemná paní na dispečinku mi prozrazuje, kam si mám pro auto zajít. Naštěstí je to kousek a já doufám, že po cestě trochu vychladnu.
U okýnka záchytného parkoviště předávám papíry od auta a zkouším diskutovat. Zcela asertivní správce mě upozorňuje, že jestliže situaci nevyřídíme do deseti minut, skočí mi k patnácti stovkám za odtah, ještě dvěstě za další načatý parkovací den...
S dokladem o zaplacení dostávám klasickou předvolánku na podání vysvětlení k přestupku, kterou mohu, pro mě zcela nově, okamžitě uplatnit hned ve vedlejším okýnku.
Snažím se strážníkovi vysvětlit, že jsem v práci nevydělal ani tolik, abych z ní mohl odjet a prosím o schovívavost, ale nenarážím na pražádné pochopení. Stejně jako revizoři, musel už si určitě vyslechnout všechny myslitelné omluvy, výmluvy a historky a můj výkon hodnotí jako zbytečně srdceryvný. Používá nějakou svojí omletou frázi o kině a zasednutém místě a jak by se mi to jako líbilo. Na to odpovídám, že kdyby byl zbytek řady v kině volný, tak bych z toho žádnou vědu nedělal a už vůbec bych dotyčného nenechal někam unášet za výkupný, tak jak to udělali oni mě. Další pětistovku, jako pokutu jsem odmítl zaplatit, stejně tak složenku a požádal jsem o zápis k přestupku.
Na rubovou stranu, tam kde je místo pro vyjádření pachatele jsem napsal:

"Čestně prohlašuji, že jsem výše zmíněný přestupek spáchal za plného vědomí možného postihu. Je mi to líto a žádám pro sebe co nejpřísnější možný trest. Navrhuji popravu plynem, protože injekce se bojím."

Tak uvidíme...

11 komentářů:

 1. Blbost je velký dar přírody a činí člověka šťastným :-)

  Vidím to tak, že v ten smolný den Matesola učinil několik blbů totálně šťastnými :-)

  Byl to de facto úspěšný den, na který se dá vzpomínat. Komentář je toho důkazem ;)

  OdpovědětVymazat
 2. V pátek 12.10. jsem jela jako obvykle z Hlavního domů a zatímco jsem probíhala kolem dlouhých zástupů u pokladen, z ampliónů se ozývalo:"Cestující, kteří si nestihnou zakoupit jízdenku u pokladen, budou BEZ PŘIRÁŽKY odbaveni ve vlaku". Natolik mě to udivilo, že mi to uvízlo v paměti.Tak nevím, kdy (či odkud) jste cestoval vy...

  OdpovědětVymazat
 3. Tenhle clanek me aspon trochu rozveselil a zrovna po dnesku, kdy me vsechno stvalo. Hlavne si nemysli, ze to je cizi nestesti, ale to vyjadreni pachatele... :-D

  OdpovědětVymazat
 4. K Hlavnímu nádraží (ale Piňdulíno asi odjíždí jen z bezdomovecké a feťácké stanice Holeschowitz), taky jsme minulý víkend natrefili na megafronty na lístky everywhere, tak jsem se rozhodla, že si lístky zakoupíme až ve vlaku. Jenže pak jsem šla k bankomatu a najednou hle! - od pokladen stojíce zády viděno je to nalevo, od hlavního vchodu čelem napravo, je takový nenápadný boční vchodík, nad nímž je napsáno "jízdenky" - tak sme tam vlezli a hle! U dvou otevřených pokladem dvé lidí, takže jsme byli odbaveni okamžitě! Jen Dráhy toto místečko tají...
  2 Matesola: Kdyby mi ve vlaku nebo kdekoliv jinde nabízel svůj podpis Petr Novotný nebo jiný showmaster, asi vyskočím z okna, popř. budu předstírat ne spánek, ale SMRT.

  OdpovědětVymazat
 5. Dolcevita - JJ je to tak. Naoplátku jsem včera byl nucen použít protokol o odtahu při jedné velmi nutné záležitosti uprostřed křivoklátských hvozdů :))) Ještě že jsem ho měl :)

  anonym - V pátek to hlásili i na holešovickém nádraží a ihned neopoměli upozornit, že se to netýká pendolina :(

  Renato - na mě tak působí asi každá domácí celebrita. Seznam těch, jejichž násilnou spolujízdu bych těžko rozdejchával by byl takřka nekonečný :)

  OdpovědětVymazat
 6. Mne je celkem sympaticke, ze se Kalivodova inspirovala a vzala ten utok na vrchol prez Ceske drahy, z nedavne historie vime ze to funguje a treba to take mysli uprimne.

  Ale ta situace je vubec vypecena: Nezastavitelny rychlovlak bez strojvudce ritici se krajinou ve kterem radi silena pevkyne.. namet na beckovy horror jak vysity, hlavni roli pevkyne by mohl hrat treba Steven Seagal..

  OdpovědětVymazat
 7. rushide - ...a hlavní hrdina, kterého bych hrál samozřejmě já, by s ušima utěsněnýma svými nepřekonatelnými (http://www.sluchatka.net/3-shure-e2c/) sluchátky, vužil vysokým hlasem rozbitého okenka a na streše rychlovlaku vše ukončil dekapitací hlavního padoucha/šky pomocí troleje.

  OdpovědětVymazat
 8. jezdim pendolinem 4x tydne (po/st rano brno-praha, vecer zpatky)
  - listky kupuju na webu CD
  - jezdim druhou tridou a s kartou In-zakaznik(600/3roky) za 292Kc/cestu
  - nikde se netlacim, nikdo me neotravuje :)
  - negativni zazitek jen jeden, kdyz mi nechtela v jydelnym vozu udelat kafe v holesovicich pred cestou ale prej az pri ceste - spozdeni jednou 15minut jinak max 10

  k parkovani:
  - nejsem ridic, neridil jsem, prestupek nespachal - poslete to na magistrat
  - z magistratu prijde predpis na platbu
  - podavam odpor - nejsem ridic, neridil jsem, prestupek nespachal, vim samozrejme kdo to byl, ale byla to osoba blizka
  - magistrat to odlozi pro nedostatek dukazu (pokud neparkuju pad kamerou) :)

  OdpovědětVymazat
 9. Divim se divim, ze v postranich pokladnach (spravne snad CD centrum, ci tak nejak) byla mensi frona nez u normalnich pokladen. Obvykle tam byva fronta tak dvojnasobna, velmi pomala. Tyto pokladny jsou totiz jedine, ktere muzou vydavat kilometricke banky, zakovske jizdne a dalsi zeleznicni vymozenosti.

  OdpovědětVymazat
 10. PiDiBi - Lístek na Pendoše jsem na webu koupil jednou a naposled. Transakce sice v pohodě, průšvih nastal při přesunu zpáteční cesty na dřívější termín. Lístek jsem musel zaplatit znovu a měsíc čekat na refundaci. Díky nechci. Kartička slevová se již vyřizuje a do jedničky už nikdy nepáchnu.

  Fintu s neznamým řidičem jsem používal u každé obdržené botičky. Vzhledem k svému vyjádření, to budu muset zkusit jinak :) Asi budu trvat na svém :)))

  OdpovědětVymazat
 11. jinak pri zadosti o in-kartu, kdyz zazadas (maji to na webu ve faq, ale jinak te na to neupozorni) a dodas druhou fotku, tak ti daji docasnou kartu a na tu muizes hned jezdit - ja musel v Brne-Zidenicich pani v okynku dat svuj mobil s vytocenou informacni linkou, aby ji potvrdili, ze to tak opravdu je a ze mi karticku musi vydat
  da se to i dodatecne, tak jak sjem to udelal ja, po te co jsem doplacel v pendolinu 130Kc za cestu tam i zpet jako doplatek na mistenku, protoze slevu jsem neprokazal

  OdpovědětVymazat