4. prosince 2007

مضحكا العطلاتNo nebyla to nijak zvlášť vysněná dovolená tenhleten Egypt a už vůbec ne dovolená snů, ale ohřáli jsme se a v pořádku se vrátili.
Zvláštní poděkování patří cestovní kanceláři Alex, za to že nás nenechala na hurghádském letišti déle než je zdrávo :)


Ubytování - الإقامة

"Tak máte jinej hotel, ale nebojte je stejně dobrej (čti horší)."
To byla první slova naší delegátky po našem příletu do Hurghády. No zatím nevadí, uvidíme. Stejně je to naše první a teď už vím, že i poslední návštěva tohoto letoviska a ani pořádně nevíme o co jsme změnou přišli. Podle hysterického výstupu Homolkoidní rodinky, která dle všeho byla v Egyptě na své minimálně dvousté dovolené to vypadá, že jsme si asi pohoršili.
Hotel do kterého jsme byli zařazeni, nebo na nás možná zbyl se jmenoval "Sultan Beach." Pro následnou komunikaci s místními a snadnější zapamatování jsem si ho okamžitě přejmenoval na "Sultan Bitch."
Pokoj byl prostorný a s dostatečně velkým balkónem a dokonce výhledem na moře. Ostatní takové štěstí neměli a obdrželi pokoje bez balkónu s výhledem na hlavní a s nonstop protrubováním taxíků. Vzhledem k tomu, že jsme na ubytování čekali na recepci pouhých 6 hodin se nedivím, že se jim nechtělo dál bojovat...
Čemu bych ale skoro ani neuvěřil, že v druhém, opravdu o hvězdičku lepším hotelu, kde byl ubytován zbytek z naší cestovky došlo v polovině pobytu k vystěhování jedné rodiny do recepce s tím, že jim pobyt skončil. Po zoufalých urgencích delegátky se dosáhlo tak akorát sestěhování dvou cizích rodin do jednoho pokoje, odděleného pouze nějakou plentičkou. To už jsem myslím taky někde viděl :)))

Kucí Domorodcí -
السكان

"Where are you from?"
Tahle otázka pořád...denně asi tak třistakrát. Ze začátku mi byl tenhle zištnej zájem o náš původ neuvěřitelně nepříjemnej, ale pokusil jsem se s tím bojovat různými vymyšlenými místy, což bohužel spíš jen zvyšovalo jejich zájem.
"I come from my mamma´s belly." To byla jediná odpověď, která mi vždy poskytla dost času k odchodu.
Jinak jsou domorodci, samozřejmě až na pár čestných vyjímek, mistři světa v obchodování se šuntem tý nejposlednější kategorie. Sádra s pryskyřicí vydávaná za alabastr, banánový listy za papyrus a tisíce jinejch příkladů. Když si člověk nekoupí něco, co mu bylo byť i jen půl minuty
"pracně" předváděno je okamžitě nepřítel. Tak stísněnej pocit, jakej jsem měl třeba v jejich Parfume paláci" při předvádění jejich vyhlášené pohostinnosti, bych nikomu nepřál. V hlavě se mi jen honilo, kolik mě bude stát, aby nás vůbec pustili ven.
Těch několik (ale zase vůbec né málo) slušných a příjemných lidí, které jsme potkali nemůže nikdy vyvážit ten ostatní veksláckej póvl.

Luxor a moře -
الأقصر والبحر

Dvě věci, které prostě neměli chybu a kvůli kterým ta dovolená nakonec stala za to.

Jediná knížka, kterou jsem si sebou vezl, byl Sinuhet, kterého jsem naposled četl asi v patnácti letech. O to byl můj zážitek z výletu do Luxoru větší. Tutanchámonova mumie, karnacký chrám, chrám královny Hatšepsut, plavba po Nilu, prostě paráda. Možná jen kdybych věděl, že je to nějakou náhodou přesně na den deset let po tzv. Luxorském masakru, kdy se procházím v místech, kde parta "sympaťáků" vystřílela 62 turistů, byl bych možná kapičku nervózní.

O šnorchlování a potápění snad ani nemá cenu psát. Nechávali jsme se takřka obden vozit na ostrov Giftun, kde už po pár metrech od pláže jste jak hozený do akvárka. Jedním slovem neuvěřitelný :)

Strava a servis - الغذاء والخدمات

10 bufetových večeří připravených ve zvláštně arabsko-evropském stravovacím duchu osmdesátých let, bylo tak akorát. Také vzhledem k tomu, že náš pokoj byl přesně nad kuchyňskou klimatizací, jsem byl posledních pár dní po jídle ještě daleko před večeří. Jediné co stojí asi za zmínku, byl grilovací pondělek a rybí čtvrtek. Jinak gastronomická šeď, nuda, přeslazený dorty a nula vepřovýho.
Docela mě bavil pohled na číšníky, nebo spíš debaraséry, jak jsou také tak nějak zaseklý v dávno minulých časech a snaží se o precizní prkenou obsluhu bez jakéhokoliv šmrncu, ale hlavně za každejch okolností zprava :)
Víno jsem ochutnal jen jedno, Rubis de Egypte, ale po dvou doušcích jsem to vzdal a zbytek utopil v Coca Cole.

Pro případné rekreanty z vašich řad, kteří se do Egypta ještě letos nebo zkraje příštího roku chystají bych rád ještě uvedl, že je tam touto dobou 98% ruské klientely :-/
Jsou zvláštní, ale bitch volleyball nehrajou špatně...

Jeden pěkný ruský šunčík při poobědním záběru:13 komentářů:

 1. Zkuste příště Iberotel Dahabeya /Sunny Days, šnorchlování lodičkou nebo 20 min. pěšky/ nebo Lahami Bay /německé CK/, kromě o hodně lepšího šnorchlování i lepší jídlo a výzdoba. Úžasné šnorchlování je taky u Coralia Dahab /Čedok/, ale tam jsem nejedla.Taky docela slušné jídlo a krásné šnorchlování je v Nubian Village /Čedok/, ale sádrová výzdoba je příšerná /majitel Ital, tentokrát v tom Egypťané nemají prsty/. Zase měli i vepřové.
  Recenze i foto na http://www.egypt.webz.cz/
  Kdo byl v Marsa Alam, Sharmu nebo Dahabu, už by do Hurghady nejel.

  OdpovědětVymazat
 2. Romano - Díky moc za tipy, ale já je určitě nevyužiju. Já a Egypt + lid velkého Egypta nebudeme nikdy kamarádi. To že jsem se tam dostal připisuju tomu, že jsme dovolenou řešili uplně na poslední chvíli, v listopadu a neměli jsme čas a peníze něco jiného vymejšlet. Ale víceméně to byl skoro přesný opak toho co si představuju pod hezkou dovolenou z které se mi nechce nazpět. Život je moc krátký na to, abych se vracel na stejná místa, zvlášť ne na ta, kde se mi moc nelíbilo.

  OdpovědětVymazat
 3. 1. skoda, ze jsem nevedela, ze jedes do egypta, dala bych ti prima kontakty, ktere jsem tam za 4 mesice prace nasbirala, ale neva... ted uz je asi stejne vsechno uplne jinak, jak to tak ctu.

  2. az budes chtit nejakou prijemnou dovolenou, tak... nechci se vnucovat, ale korfu neni spatna volba!!:)

  OdpovědětVymazat
 4. Dobré počtení!
  Tu orientální otravnost jsme zažili kdysi v Tunisu. Moje paní našla nějakou velmi malou minci, která snad už ani dokonce neplatila a tu vždy ukazovala dotěrným prodavačům cetek:"Sorry, to je vše, co mám."

  Na Korfu se nám líbilo, ale to už je hrozně dávno.

  Teplé moře, dobré jídlo, pitelné pivo, čisté záchody a hlavně pozornou, šikovnou, ale nikdy se nevnucující obsluhu jak na tržištích, tak v restauracích jsme zažili 2x v Turecku (na jihu, ne v Istambulu).

  OdpovědětVymazat
 5. Vaše video má hlášku:
  We're sorry, this video is no longer available.

  OdpovědětVymazat
 6. Ono každému se líbí něco jiného. mě například Korfu přišlo moc hlučné a přecpané, z Řecka se mi nejvíc líbil Karpathos. Ale pokud to bereme z kulinářské stránky, tak je jasné, že Řecko nad Egyptem vyhrává 100:1. Už proto, že v Egyptě člověk jí hotelovou stravu, kdežto v Řecku vymetá roztomilé taverničky, každý den jinou.

  OdpovědětVymazat
 7. Byl jsem v Egyptě jen jednou, před osmi lety v lednu, a moc se mi líbila egyptská angličtina: "Gůd prrrajs fórrr jů, maj frrrend!"

  OdpovědětVymazat
 8. Pájo - Ani si nedovedeš představit, jak jsem první 2 dny brečel za Řeckem :))) Příští léto je jasná volba :)

  Jednorožče - Já jsem podobný způsobem nakupoval. Dal jsem si prachy, který jsem byl ochoten za dané zboží zaplatit, do druhé kapsy a když došlo na smlouvání, ukázal jsem mu, že víc než +/- polovinu ceny stejně nemám, protože za hodinu odlítáme...
  Video by snad mělo fungovat. Díky

  Romano - Máte pravdu. Pro mě Egypt = min. polopenze a Řecko = studio bez stravy. Ačkoliv musím říct, že buď jsme měli smůlu nebo se něco stalo, ale na Zakynthosu jsem si pochutnal snad jen jednou.

  Skleničko - Arabové maj docela slušnej talent na jazyky. Kolega, s kterým jsem kdysi dělal (alžířan)uměl francouzsky, česky, italsky, anglicky, španělsky a to vše na výborný úrovni. Egypťani teď nejlíp zvládaj ruštinu :)

  OdpovědětVymazat
 9. matesolo: tesim se a doufam, ze si nevyberes jiny z tech dalsich 5000 ostrovu... kdyz budes chtit poradit, napis mi na mail nebo do vzkazu. a taky te/vas zvu na ouzo!/nejlepe i s jednorozcem!!/

  OdpovědětVymazat
 10. mobilní matesolo, to video vidím pořád nějak dead :/

  jinak dominikánci (ti normální venku v ulicích, ne v resortu) jsou úplně stejně otravní, bez smlouvání se člověk taky neobejde.

  moje surová taktika je vzít do ruky věc, která se mi líbí a zeptat se na cenu. poté pomalu odcházet z pridjeny a ještě jednou se otočit. obchodník potom huláká cenu v nepřímé úměře k rostoucí vzdálenosti od obchodu. poté se stačí vrátit a dodělat ho. pokud se mi tozdá furt hodně, udělám že mám jen tolik a tolik a opět se pomali vzdaluji. většinou to psychicky neustojí :))) to vše ale s největším sebezapřením, smlouvání je mi leze na nervy. úplně chápu amíky, kteří si v dominikáně staví velké restory s mekáčem, wendys a walmartem (nekecám!)!!!

  p.s.: I come from my mamma´s belly. LOL

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Matesolo!
  Nějak jsem neodolal. Měl jsem v Tunisku nervy na pochodu, dokud jsem místním nevysvětlil že jsem tam přijel pracovat a nejsem žádnej zku...ej turista. Turisti jsou oblíbenej terč všude. Vždyť to co tady někdy hospodský předváděj cizincům má k český kuchyni taky hodně daleko. Hotely v severní Africe jsou hroznej shit. Ta jejich podbízivost vůbec není na místě. Nejlepší byly restaurace - lidovky v hlavním městě. Jako vždycky...

  OdpovědětVymazat
 12. Anonymní asi rachade :) - Celkem ti závidím tu tvojí otevřenost a pohodu směrem k těmto národům. Já si s nima osobně nesedl a jejich mentalitu a pohostinost už vyhledávat nebudu.
  Nechci dopadnout takhle :)))
  http://www.odditycentral.com/pics/starving-in-egypt.html

  OdpovědětVymazat
 13. Jsem to já :-) Jak jsi to poznal?;-) Egypt znám jen z doslechu a celkem bych si ho nechal ujít. Kromě potápění a pyramid tam průměrného Evropana asi nic netáhne a mě nebere ani jedno. Ale v severní Africe jsou lidé jako my. Mají svoje starosti a radosti, umí být přátelští i pohostinní i v tom dobrém slova smyslu. Taky jsem se s nimi ze začátku užil to co popisuješ, na druhou stranu jsem zažil i nesčetně vln turistů, takže jejich přístup celkem logicky vychází z toho jak Evropany poznají. Podivně oblečení, mají na místní poměry spoustu peněz a praštěné představy a přání. Pro zajímavost jsem těm největším dotěrům řekl kolik je u nás průměrný plat a náklady na život a myslím že jim dost vybledly i iluze o EU jako o ráji kde mají všichni spoustu peněz a nemusí moc pracovat :-) Mám mezi Araby pár opravdu dobrých kamarádů a jsou mezi nimi i zmetci - tak jako všude. A že jsem tak smělý -neznáme se odněkud ( z brandže)?

  OdpovědětVymazat