21. ledna 2008

Největší americký drogový dealer je konečně zde...Na tento moment jsem čekal víc než šest let. Přesně od doby, kdy společnost pro kterou jsem tenkrát pracoval usilovala o Starbucks franchisu... bohužel neúspěšně.

V úterý 22-tého ledna otevírá svou první pobočku Starbucks v České republice firma AmRest, která měla na rozdíl od nás víc štěstí, zkušeností a asi i rozumu.
Hlavní je, že imperialistické, globalizační kafíčko dorazilo konečně i do Prahy.

Osobně pochybuji, že se u nás najde člověk (kávový závislák), kterému tato zpráva udělala větší radost než mě a proto se tématu "Starbucks" budu věnovat naplno celý následující týden. Místo překopírovávání tiskových materiálů firmy o tom jak dlouhá je jejich historie, nebo kolik mají poboček a kde, se soustředím raději na různé zajímavosti, sortiment, report z návštěvy nebo i "copycat" recepty pro mimopražské.

Důležité linky na začátek:

starbucks.com
wikipedia.org
neofic. blog

Otázkou, která bude definitivně zodpovězena v úterý je cena a startovní sortiment. Mám ještě v dobré paměti start McDonaldu, který byl asi o 5 položkách v menu a občasných výpadcích v dodávkách mléka pro výrobu šejků :)

Při mé první návštěvě Starbucksu ve Vídni v roce 2002 jsem měl pocit, že na jejich kavárny v Čechách ještě nenazrál čas. Cena za střední Frappuccino byla 5,-€ a mě se dodnes zdá poněkud přehnaná. Jestliže se ale jejich zdejší politika bude pohybovat někde kolem cen Coffeheavenu +/- 10 korun, bude to tak nějak akorát...

Sám jsem také zvědav s jakým nářadím bude zpracováno mé první Frappuccino. Bude to starý dobrý Vitamix 5000 nebo novější Blendtec HP3A od K-Tecu?
Pro K-Tec hovoří 3koňské síly oproti 2hp u Vitamixu, který má zase na druhou stranu odhlučnění, které bylo vyvinuto ve spolupráci s techniky z NASA. Ono totiž udělat dobrý ledový kafe není žádná sranda, jak by se mohlo zdát :))

Tím se dostávám k tomu co mě na SB baví. Za své peníze dostanu čerstvě připravenou kávu, teplou nebo studenou, ochucenou nebo jen tak, která však chutná přesně tak, jak si její "vývojáři" naplánovali.
Kolikrát v běžné restauraci nebo kavárně obdržíte například preso, které rozhodně nechutná tak jak bylo původně zamýšleno. Buď je káva mizerně namletá, nebo je špinavá "páka," studený hrnek atd.atd. Při její výrobě je totiž jedním z nejhlavnějších prvků lidský faktor, který je víceméně to jediné, co dobré kávě dokáže ublížit.
Naproti tomu je u "řetězů" výhoda tlustých manuálů v kterých se myslí na všechno a je v nich za ta leta zmapována každá výrobní procedůra a na jejichž dodržování je úzkostlivě dbáno.

Takže doufám, že až se zítra roztočí chirurgické nože blenderu rychlostí 380 km/h a začnou pulsním programem mísit suroviny s příchutěmi na takřka buněčné úrovni, bude má kávová závislost maximálně prohloubena a já budu mít klid, že mám svého dealera konečně za rohem...6 komentářů:

 1. Consumer whore je skvělá :-))).
  À propos, vyjadřovat počet otáček blenderu obvodovou rychlostí je poněkud nešikovné. Chtělo by to změřit průměr nože a převést rychlost na úhlovou, případně i s vyjádřením, za jak dlouho blender semele ringa do telecí paštiky ;).

  OdpovědětVymazat
 2. No už se těším :) A musím říct, že mne hodně potěšil způsob, jakým je ten kšeft "blendnut" do budovy... žádné svítivé neony, zelené logy jen ve dvěřích, jinak jednoduchý ladící kovový nápis... pěkné, překvapivě :)

  OdpovědětVymazat
 3. "vblendnutí" na malostranské překvapivě velmi neviditelné.

  na SB mi přijde docela sranda že to česko spouštějí právě teď, před připravovanou velkou transformací (viz. http://www.starbucks.com/aboutus/pressdesc.asp?id=815)
  to je možná trochu škoda, páč to asi vybudujou podle starýho plánu a pak to budou muset nechat vydělat, než přijde upgrade... nebo bude ještě nějaké překvápko? ,)

  OdpovědětVymazat
 4. ringo - Consumer Whore byl taky příběh sám o sobě. Ještě to v rámci "seriálu" napíšu. To až budu pro změnu do SB kopat :)
  Transmutace ringa na telecí paštiku by byla až nepozorovatelně rychlá a
  nebo taky třeba ne viz.
  http://curio.us/339

  J.Č a Cuk - Podle prvních fotek to vypadá na opravdu citlivou rekonstrukci. Design made by Škorpilová" v předchozím "Square" byl opravdu nepraktickej "průser

  OdpovědětVymazat
 5. 2 Matesola: Ten odkaz je good. Už se vidím, jak vstávám z popela jako můj idol Chuck Norris :-). Škoda, že Blender tahdá neměl Jimmy Hendrix.

  OdpovědětVymazat
 6. ringo - Tak to koneckonců můžeš v SB osobně vyzkoušet. Ptal jsem se a mají tam ten willitblend.com
  Ukaž jim tam, žes jak bájný Fénix.
  Nemusíš celej, stačí jen ruka například :)

  OdpovědětVymazat