31. ledna 2008

Není všechno Matonka...Zkuste si prosím odpovědět na jednoduchou otázku.
Jaká je největší částka, kterou jsem ochoten(a) zaplatit v restauraci za sedmičku minerálky.
Méně než stovka? Tak raději ani nečtěte dál...
Mohl by se vám zvednout nejen cukr :)


V jedné nejmenované pražské restauraci po složení objednaného vína, se dávám do řeči.

"Už si viděl náš Vodní lístek?" ptá se mě můj bývalý kolega.

"Koho?" odpovídám nechápavě. Tenhle termín slyším poprvý.

"No Water list. Máme teď takovou větší nabídku minerálek, Nechceš se mrknout?"

Prohlížím si jednoduché "vodní meníčko," rozdělené na část neperlivou a perlivou a v duchu se podivuji té nabídce a zárověň nahlas oceňuji dobrý nápad.

U poslední položky však dostávám nekontrolovatelný záchvat a touhu okamžitě se o viděné podělit, protože mám pocit, že svět jak jsem ho znal je nenávratně pryč :)

Ale popořadě. Na rozdíl od výroby jakéhokoliv jiného nápoje, potřebujete k produkci drahé balené vody snad jen tři věci.
Slušný pramen, slavného designera a marketingovou pohádku.
To bohatě postačí. Zbytek už za vás obstará snobská klientela, pro kterou je obyčejný Rajec nebo Aquila nesnesitelně málo...

Upozorňuji, že uvedené vody jsou k mání na českém trhu a ceny pak finální, vyčtené z odcizeného water listu.

Tak, připravil jsem si do půlitru štávu z kohoutku a můžeme jít na to:


1) Goccia di Carnia, Forni Avoltri - Udine, Italy 0,25l 80,-Kč.

Jedna ze dvou minerálek, určených spíš na rozjezd. Voda, ktrerá staví svou pohádku na pro ní příznivém srovnání s ostatními. Všeho špatného má podstatně míň, nadmořskou výšku z které je čerpána je zas prý nejvyšší.2) Valser, Vals Valley, Switzerland 0,33l 80,-Kč.


Né méně než 25 let trvá vodě Valser než vyvře na povrch ve své unikátní a nezaměnitelné kvalitě do pramenu St. Peter´s Spring odkud je pak stáčena. Nejlepší minerálka ve Švýcarsku... Unikátní svými 1870 miligramy minerálů atd.atd. Vitalizuje, regeneruje, energizuje a pije jí KAŽDÝ, komu záleží na jeho zdraví...Tolik báchorka.


3) Borjomi, Adjaro - Imeretin, Georgia 0,5l 110,-Kč.

Jediný zástupce z postsovětských republik a zřejmě přímý konkurent "Gruziňaku."
Z marketingových popisků na webu mě asi nejvíc zaujalo následující:
"...Příroda údolí Borjomi dává vzpomenout na luxus perských koberců svými arabeskními liniemi horských lučin, tak průzračně lemovanými chvějícími se korunami staletých sosen pod křišťálově modrou oblohou. Přicházejíc na svět, obklopena touto čistotou a bohatstvím, podává voda Borjomi jasné prohlášení o své existenci, porušujíc tak tajemné ticho tohoto údolí."
Uf, taková krása....To snad ani nepsal člověk... Musím se dojít vysmrkat...


4) Duchy Selections Royal Deeside, Aberdeeshire, UK 0,75l 250,-Kč.

Hlavně zdravíčko, to je to čím se tato voda vyznačuje. Už sama královna Viktorie si o tom udělala zápis do svého deníčku. Bez záruky je informace, že prodejem této vody se generují finace na charitativní projekty, aneb všichni jsou zdrávi a spokojeni...


5) Ty Nant, Bethania, Wales, UK 0,75l 290,-Kč.

Nevím. Při první pohledu a zběžném prolétnutí, jinak těžce zastaralého webu mě okamžitě napadla situace z filmu Zoolander, kde se mluví o "vlhkosti, která je esencí mokrosti." To asi díky jejich multioceněným PETkám, které mají evokovat "tekoucnost." Jinak první větší zaměření se na formu, pomocí celkem zdařilého designu lahví. Na stránkách doporučuji zkouknout také jejich FAQ, kde se vám dostane odpovědi na otázku:
"Will drinking water make me more sociable?"


6) VOSS, Norway 0,8l 350,-Kč.

Pure, pure, pure, všude samý pure a taky Think Pure + Norsko...fjordy...dva kamarádi od dětství...rozdílné cesty...společné vize...dlouhé procesy...nekonečné koncepty...design by Calvin Klein...
Můj komentář by tu puritu akorát rušil.


7) Finé, Shuzenji, Izu Peninsula, Japan 0,72l 490,-Kč.

Ročníky u vín? Nenechte se vysmát. Protože voda Finé, která je pro vás aktuálně stáčena je ročník minimálně 1008. Zakladatel firmy pan Michiyoshi Okubo vyrůstal v japonském Shuzenji obklopen legendami o úžasných léčivých schopnostech místních termálních pramenů. Již v útlém věku měl vize, že to bude právě on, kdo objeví ten nejjedinečnější pramen v celém Japonsku. Celých předlouhých 8 let průzkumu, bádání, popíjení vody je nakonec korunováno úspěchem. Vám se teď otevírá jedinečná možnost vypít plody jeho práce :)

Tak a to všechno výše popsané, byla jen velmi slabá předehra k dnešní finální flašce s vodou.


8) Bling H2O, Chestnut Hill, Dandridge, Tennessee, USA 0,75l

Neuvěřitelně "chytrý" nápad hollywodského scénáristy (ten asi stávkovat nemusí) a producenta Kevina G. Boyda, který si povšiml, že typický "healthy living" američan sebou pořád tahá lahev vody. Správně usoudil, že to je ta možnost, jak mu vrazit do ruky viditelné NĚCO, čím se, za předpokladu že na to má, na míle, nebo možná světelná léta vzdálí nám obyčejným smrtelníkům. Tak vznikla Bling a moc bych za to nedal, že tady už o obsah lahve vůbec nejde. Možná se připravuje tak, jak se za komunistů dělal v RáJi Evian, tj. rozpouštěním ledu v kýbli...Ale to je jedno, protože TUHLE vodu maj pouze ty největší celebrity všech celebrit futrál...Tím, že je na trhu i u nás, bych se skoro vsadil, že vím, v čích umolousaných pazourech jí uvidím jako první :)
Korkový špuntík a bijou Swarovski samozřejmě v ceně...

Já na marketingovou otázku "DO YOU BLING?" odpovídám "ABSOLUTELY NOT. MAYBE TAK UBLING!"

Zkuste si předtím než kliknete na odkaz, cenu tipnout. Stejně si myslím, že se ani nepřiblížíte :) CENA ZDE


P.S. Jestli je vám průzračný svět balené fashion vody sympatický, nebo stále ještě nemáte dost doporučuji finewaters.com

S úctou váš matesola, bývalý foodbloger, nyní waterbloger :)

24 komentářů:

 1. ale k...a,to bude asi mít dost výrazný vliv na sociální status chovatelů čivav,
  pejska a flašku zároveň ,to nepujde...

  ad Boržomi-před 20 lety to byla v CCCP věc skoro stejně vzácná ,jako cigarety s velbloudem a když jsem v Tbilisi ,za dob suchého zákona,na soukromé oslavě na uvítanou,(úroveň-náměstci ministrů)dostal na stůl láhev vína,láhev vodky a láhev Boržomi,tak mě nejvíc vyvedla z míry ta Boržomi,do té doby jsem ani nevěřil,že skutečně existuje.
  O 15 let později mě jeden legendární moravák, usídlený v Nižném Novgorodě,vyprávěl,že soused co s ním chodí venčit psa,po té co prameny Boržomi definitivně vyschly, stáčí tento gruzínský národní poklad v jejich zahrádkářské kolonii na břehu řeky Volgy... 69

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tohle je nádhera, asi nakonec vzdám touhu mít šperky holek z Umprum, chci nosit "americký" zirkony! Dejme lidem to, co chtějí: "Chci svou vodu a přivezete mi ji třeba VY!" :)))

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za tenhle post, celkem se sešel s mým dnešním zápiskem, hned tě jdu nalinkovat :o) úplně mi to rozzářilo ráno, jak šutříky na Blingu :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Tipoval jsem 1500 :))) to je vtipné. Asi budu nabízet k vínu pramenitou voděnku z místního járku, kde ještě před 150 lety panny chodívaly prát. Teď je z toho sice spíše stoka, avšak uvažte - v homeopatických dávkách a při poctivém víně bude mít účinek na zdraví prospěšnější než nějaká sterilita, a nějaký ten minerál obsahuje taktéž :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ne, tahle civilizace vážně nemá nárok na přežití. ;)

  OdpovědětVymazat
 6. 2 M: To je skoro na komplex méněcennosti :-). Když ste tam stál tak sám... s tím svým vínem... vedle všech těch vodstev světa :-))).

  OdpovědětVymazat
 7. Ostrovanka: Tady v UK (omlouvam se za ten nedostatek diakritiky) se cim dal casteji povazuje za normalni pozadat v restauraci o dzban vody z kohoutku (zdarma); spouste lidi, kterym nevadi vyplaznout £50+ za kvalitniho lahev vina, se totiz nechce platit par liber za predrazenou vodu. Pokud vam restaurace tuto zadost zamitne a trva na objednani lahve mineralky (cena obvykle £2.50 - £5), mejte se na pozoru, ocividna snaha vystriskat na hostech kazdou penci se pravdepodobne negativne odrazi i v ostatnich oblastech. Obchodni logika za podobnym chovanim je zrejma - do restaurace jdu kvuli nevsednimu gastronomickemu pozitku z jidla a kvalitniho vina, a jako platici host, ktery utrati za veceri desitky ci stovky liber a mozna vic, pokud se stanu pravidelnym navstevnikem, se nechci handrkovat kvuli predrazene obycejne, i kdyz mnohdy libive balene a prezentovane vode.
  P.S. Mineralka od Duchy Originals - Duchy Originals je firma vlastnena a rizena princem Charlesem, ktery je velky fanousek "bio" produktu a tzv. prirozeneho farmareni a ktery popularizoval "organic" vyrobky dlouho predtim nez zacaly byt "in"; tato firma byla jednou z prvnich v UK nabizejici zbozi v "bio" kvalite. Co se tyce jejich prispivani charite, nebudte cynicti a verte tomu; je vseobecne znamo, ze velka cast zisku jde na podporu ruznych charitativnich projektu.

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní: s tou vodou z kohoutku to začnu zkoušet, uvidíme :-D
  A k Duchy Originals .. doma ani v restauraci bych si ji nedal, ale opakovaně pil na degustacích a je výborná :o) A pokud vím, tak ze zisků firmy jde na charitu (do fondu prince Charlese) prakticky vše. Takže leda ten nákup brát vyloženě jako charitativní čin... ale to by tam nesměla být marže několik desítek korun u restaurace :o)

  OdpovědětVymazat
 9. 69 - ad Čivava owners. Já myslím, že právě naopak. Konečně důvod proč na pseudopsa zakoupit brašničku třeba od Hermese. Bling pěkně visibilně do volné ruky. Doma se pak lahev vždy doplní nějakou Magnézií.

  ad Borjomi - Vůbec bych se nedivil, kdyby za jejím vznikem stál sám slavný Mineralissimus Stalin. Jak jsem si četl ty neuvěřitelný PR kecy na stránkách, tak uplně vidím toho známýho s čvaňhárem v puse, jak na zahradě čerpá Borjomi nějakým dieslovým agregátem, za pobíhání uštěkanejch Čuvačů...

  julie - Á tady jí máme....Cílovku jednu :))

  Honzo - Rádo se stalo, akorát nechápu, proč pláčeš nad 7mi stovkama za víno, když vidíš kolik stojí voda :)))

  MT - Doporučuji pro hladší běh Vašeho projektu použít pouze první část příběhu o původu Vaší minerálky. Pak ještě nadizajnovat lahev třeba do tvaru panny a je vyhráno :)

  pixy - Vzhledem k tomu, že i v týhle snobárně je zatím prodej Blingu nula, zas bych nás nezatracoval. Horší by bylo, kdyby tam prodali přepravku denně :)

  ringo - samozřejmě že ano. Kór když člověk uváží, že za svůj závoz 6ti lahví vína jsem si mohl pořídit tak akorát 0,5 lahve Blingu :)

  Ostrovanko - Prosím o té vodě to sdělit i Ramsaymu. V Praze-Maze pouze Panna nebo Pellegrino. Nějaká Tap Water for Free se nekoná :)

  ad Duchy - Schválně kolik jde na charitu z té finální částky co stojí voda v té restauraci. To bude asi zlomeček. A uznejte, že v tomto případě nejsem zrovna já ten cynik )))

  OdpovědětVymazat
 10. V pripade Bling mate dve moznosti. 1) voda ve skle (0.75L) $40.00 za kolektibilni lahev naplnenou touto nicim specialni tekutinou.
  2)V plastiku (0.5L) $1.15.
  Jestli vam nekde uctujou vic nez dvojnasobek (v prepoctu na korunu)tak by je meli zavrit a nadosmrti trestat touhle vodou. Mimochodem, v USA na trh moc presvedcive peprotrhla. Kdyby byla u nas k dostani, kupoval bych osvedcenou ceskou mineralku.

  OdpovědětVymazat
 11. 2 Matesola: A co koupit nějakého social edition Müllera z kauflandu, nalévat do originálních lahví s originálními názvy a plky na etiketě (ne, že by toho druhého bylo na vínech málo). To vše za originální peníze, před kterými by zbledl i bling. Červené by se dobarvilo extraktem z červené řepy, do modrého by se ještě přidávala skalice a archivní by se stáčelo do nevymytých lahví. Pak vydat jen pár píár článků s odborníky na slovo vzatými, ke každé láhvi přiložit CD s někým, kdo ještě vloni točil porno, a nevěřím, že by se to neujalo.
  Pak by bylo zajímavé udělat korelaci mezi pazourami svírajícími bling a těmi s Müllerem - výběr z řepných bulv a plytkých plků. Např:"Toto jedinečné víno s několikatisíciletou tradicí, pěstované na svahu náhorní plošiny ztraceného ráje téměř zaniklým kmenem původních obyvatel, je skrápěno slzami a krví bičovaných mladých panen a lisováno tvrdými pěstmi těch nejsilnějších válečníků kmene. Když jej E. von Daniken objevil, zjistil podle maleb kamenných nádobách, že toto víno je darem návštěvníků z jiných světů, což dokazuje svým mimozemitým buquetem a příchutí zplodin pohonu na bázi antihmoty."

  "Táák, končíme!"
  "Ještě chvilku, pane doktor..."

  OdpovědětVymazat
 12. Blingo naprosto chápu: jako provozovatel restaurace to dám na water-list, aby hostům nebylo líto vycálovat pouhých 500 za mnohem levnější minerálku - ještě si budou medit, jak ušetřili :-)))

  OdpovědětVymazat
 13. Jeden hostinský dělal pro své hosty železitou vodu tím, že do studně házel staré podkovy...
  (Švejk vypráví poručíkovi Dubovi, který ho vyslýchá, co jako že to má v té láhvi).

  OdpovědětVymazat
 14. OMG LOL .)

  k tomu blingu by měly mít i takovou deníkovou listinu v pozlacených deskách se zápisem každého customera. pokud možno k nahlédnutí u vchodu, ať :)

  a jinak skelnička má docela dobrý point s tou cenou!!! :)

  OdpovědětVymazat
 15. Sklenička: touché! :o) To známe, různé ty slogany "Vyjímečné víno za vyjímečnou cenu" a člověk pak dá rád za jakostní frankovku pětikilo, aby nemusel cálovat tři litry za podivnou směsku.

  Ringo: :-D :-D "ke každé láhvi přiložit CD s někým, kdo ještě vloni točil porno" je neuvěřitelně trefné :o)
  Mimochodem naposledy jsem CDčka (postupně celé Le quattro stagioni od Vivaldiho) viděl tuším u Habánských sklepů. Podzim s jejich tradičně povedeným Zweigeltrebe jsem si snad i koupil :o)

  OdpovědětVymazat
 16. PeterV - JJ web jsem si prošel a na ceny kouk. Celý je to takový pěkně RnB fashion, odkud se momentálně rekrutují snad největší snobárny světa.

  "...tak by je meli zavrit a nadosmrti trestat touhle vodou."

  Ano na náklady daňových poplatníků :)


  ringo - "Ještě chvilku, pane doktor..."
  Ne ne pane ringo, už je opravdu čas... :)

  Sklenička - Vzhledem k tomu, že ho znám, tak vím, že tohle za tím opravdu není...Spíš zas někomu sednul na lepidlo :)

  paja O - To je co? Buď ráda, že seš tam u vás :)

  Jednorožče - Kolik si za ní počítal, myslím, že víc než tři krejcárky asi ne... :)

  cuqueto - Mám pocit, že se tam ta voda změní na ležák. Ani tu flašku pomalu nemohli najít...

  Honzo - Já jsem asi kulturní barbar...Von Vivaldi natočil loni nějaký porno s habánama? :)))

  OdpovědětVymazat
 17. Možná trochu OT, ale neodpustím si: Mám rád mattonku, její chuť a všechno. Rozčílí mě, když si objednám mattonku a obsluha mi bez mrknutí oka přinese bonaqu, aqua maria, korunní nebo jinou minerálku... Hergot! To je, jako bych chtěl plzeň a přinesli mi krušovice:-(

  OdpovědětVymazat
 18. Matesola: Ano, "Vivaldi, úplně nahý" ... to neznáš? :-D
  http://tinyurl.com/2t5hsq

  OdpovědětVymazat
 19. pankreas: když člověk pije vodu často, začne ji rozeznávat jako jiný víno. Což neznamená, že by se mi chtělo za ní dávat tři stovky, ale je fakt, že ta chlorovaná neodstátá z kohoutku může být pěkně hnusná. Nejvíc mi chunala jedna česká voda s červeno-modrým obalem, jejíž název si samozřejmě nepamatuju. Ostatní byly vedle ní takové nakyslé.Manžel nesnáší Aquillu. Nakonec, klidně si můžete udělat finančně nenáročnou degustaci, kupte si 10 různých pramenitých vod + natočte z kohoutku a srovnávejte!

  OdpovědětVymazat
 20. Pankreas - Většinou mi, když nemají zrovna matonku, sdělí co jiného je k mání...Automaticky?, to se zatím ještě nestalo. Buď máte pech anebo pijete víc vody než já, což je pravděpodobnější :)

  Honzo - Jak jsem na to mohl zapomenout :)

  Romano - To je zajímavá idea s tou degustací. Téměř jistě se s ní na těchto stránkách nesetkáte :))
  Po vodě jsem se jenom sklouznul, nebo se o ní otřel a vím, že by mě nebavilo se v ní rochnit nějak do hloubky a tak rychle pryč :)

  OdpovědětVymazat
 21. Díky za článek. Je to ale fakt hrůza, tomu, kdo si dá vodu za skoro 4k bych jednu vrazil, to je zhovadilost. Tipoval jsem cca 1,5k Kč.
  Jinak připojuji se k Ostrovanka - když jsem pracoval V Keswicku v U.K., tak bylo úplně normální, že si hosté k jídlu objednali džáb "tap water" , normálně vodu z kohoutku s ledem. Nikomu to nepřišlo zvláštní, nic se neúčtovalo (a to mnohdy pili pouze vodu, žádné víno nebo tak). Nějaký čas poté, když jsem byl 1/2 roku v Ljublani ve Slovinsku, tam bylo také úplně normální si objednat sklenku vody (ke kávě, k jídlu, k pivu, atd), bylo to zadarmo, dělali to všichni, nikdo se blbě nekoukal. Víte jak je to super dát si v baru pár piv a panáků a zapít do jen tak sklenkou vody z kohoutku (ráno vám není skoro blbě a neutratíte cca 200 Kč za "vody").
  O to horší byl pak návrat do ČR, bylo to jak kopanec do obličeje, ve spoustě zařízení je tu neustále cítit snaha vydojit vás/nás až na dno, a tyhle vodní estrády do toho pěkně pasují.

  OdpovědětVymazat
 22. Nebíte někdo, v kterém zařízení se dá utratit za tyto cizokrajné nádhery?

  OdpovědětVymazat
 23. V Makru stoji Bling (sklenena lahev) 1000,- kc bez dph....Maji ji tam pod zamkem :)

  OdpovědětVymazat