6. ledna 2008

Čtení na neděli - Obsluhoval jsem chilského diktátora...Na úvod nedělního zápisku dávám obrázek z reprízovaného, minimálně 20 let starého "Dětského Kabaretu," který jasně dokazuje, že zatím co tady znovuobjevujeme Ameriku na poli organických potravin, Josef Dvořák byl už tehdy jedna velká BIO STAR...

V komentářích pod minulým článkem jsem se nepěkně otřel o náš národní televizní poklad, to kožené zlato naší estrádní zábavy, mistra Donutila, což vyvolalo žádost o nějakou historku, nebo ještě lépe, prachsprostý drb.

Nechci, nebudu a ani mi nepřísluší pana Donutila hodnotit jinak, než jen jako hosta, který nás svého času oblažoval svou společností. Taky je to naposled co tady někoho drbu, ale přání se mají plnit :)

V restauraci jako víceméně všude jinde platí, že čím víc člověk dokázal, nebo čím větší je to persóna, tím skromnější a příjemnější host to je a naopak. Prostě ve vztahu k obsluze, pinglovi, sluhovi atd. se člověk kolikrát daleko víc odkope. Často víc než by sám chtěl.
Mezi hosty, které byla opravdu radost obsluhovat patřil třeba Karel Gott, Josef Bek, Václav Havel, celá stáj McLarenu a spousta, spousta dalších :)
Ale nikdy ne Donutil.

Když jsem měl tu "čest" poprvé, asi před deseti lety, patřil mezi mé hodně oblíbené herce. Já byl pak z průběhu jeho návštěvy tak špatnej, až jsem sám sebe přesvědčil, že se to nestalo. Ale on mi hned v následujících dnech dokázal třeba třikrát v řadě za sebou, že se mi to nezdálo a že je jako host opravdu velikananánskej Bimbas*.
Kámen úrazu nebyl v ničem, co by se týkalo jídel nebo nápojů, spíš v zjednávání si respektu a zajišťování si optimální "ambiance" za pomocí vět jako: "Víš kdo já sem?" "To mě nezajímá, že máte dvě hodiny po zavíračce, pudu až já budu chtít," nebo směrem ke klavíristovi "Bude ti stačit pade, abys přestal hrát ty sra*ky, nebo přestal vůbec?" V rozhovorech se svou společností, které byly vedeny tak, aby nemohly být přeslechnuty se o restauraci zmiňoval jako podělaný hospodě a o nás jako o debilech a idiotech. O to víc nás mrzelo, že i přes všechny ty nedostatky si nás tak oblíbil a chodil nás oblažovat častěji.
No a to je o něm asi tak všechno. Žádná velká pikantérie, skandál nebo násilí, ale pouze pár k nepřečkání dlouhých večerů s hostem, který se neuměl chovat a jehož ego bylo zbytnělejší víc než husí foie gras.

Ještě jednu krátkou historku sem prdnu k nedělnímu kafíčku. Tu mi připomněla ta naše báječná média, tím jak se jim podařilo dohnat bezdomovce do blázince.
Jestliže se říká "Pro dobrotu, na žebrotu," tak otázka kam se za svou dobrotu
dostane ten, který už na žebrotě je, se zdá být zodpovězena :)

Před lety byl v Čechách na návštěvě rakouský prezident Klestil a spolu s Václavem Havlem k nám do restaurace zamířili na pečlivě naplánovaný, neformální oběd.
Celé dopoledne kontroloval kuchyň hradní hygienik, odebíral vzorky, koukal klukům pod ruce aby vše co bude expedováno z kuchyně bylo hlavně nezávadné a v požadované kvalitě.
Jelikož se staral jen a pouze o kuchyň, mohlo dojít k takové nepěkné, ostudné záležitosti.
Asi tři hodiny před setkáním hlav států, přišel do restaurace technik z pivovaru na pravidelnou údržbu pivních trubek a po jeho odchodu zůstaly na pultu stát dvě sklenice, asi do půlky natočené takovou hnusnou směsí vody, piva a sraženin. Pánbu ví, proč to nikdo nevylil.
Vše bylo nachystáno a my v pozoru vítáme státníky, kteří museli po příchodu do restaurace absolvovat nějaké to povinné, možná protokolem předepsané focení. Jelikož to byl oběd neformální, napadlo nějakýho chytráka nechat vrazit pánům do ruky pivo.
"Hned, rychle honem přineste dvě piva ať je můžeme vyfotit při přípitku, honééém," řve na mě asi dvacet mediálních hysteriků.
Samozřejmě že pípa, která odpočívá nemůže dát okamžitě dva ideální Šnity a hodně pění. Nervozita dostoupila vrcholu a já sem doslova dohnán k "doplnění" těch dvou zvětralých kapáčů, co tam zbyly od rána. Souhlasím jen pod podmínkou, že ta tekutina poslouží výhradně jako rekvizita pro focení.
To se ukázalo jako velmi naivní představa a tak zatím co se snažím natočit dvě opravdová piva, musím přihlížet jak si duo prezidentů po vyfocení a přiťuknutí mocně přihlo.
Nevím jak Havel, ale Klestil určitě do té doby tak zajímavé, vlažné kvasnicové light pivo ještě nepil.
Než se celá společnost stihla posadit, proběhla šikovná rychlá výměna kus za kus a veškeré důkazy byly okamžitě zlikvidovány do dřezu...

Příště třeba o tom Pinochetovi...


*komplikovaný zákazník (pozn.autor)

20 komentářů:

 1. Moc pěkné čtení, zlepšilo mi náladu behěm pracovního nedělního rána :o)

  Různé "celebrity" jsem zažil v restauracích jen jako další zákazník a parkrát jsem se cítil hodně trapně za ně. Naposledy u jednoho pána, co hned po příchodu do restaurantu začal halasně vyžadovat stůl u okna, který již byl rezervován pro někoho jiného, s tím, že potřebuje vidět ven na své auto %-)

  OdpovědětVymazat
 2. Můj bratr je kuchař-číšník, velmi si pochvaloval M.Ebena a příšerně se prý choval Dejdar.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak teď jste mi vzal veškeré iluze :-( Já si naivně myslela, že Donutil je takový skromný, příjemný týpek... No nic, ještě štěstí, že mám žal čím spláchnout :-)
  Mimochodem díky za pěkný blog.

  OdpovědětVymazat
 4. Evas, skromny a prijemny typek by mel nejspis vice soudnosti, netocil se svym hlasovym potencialem CD, netahal do medii holice Kerndla a podobny kameradensaft.

  Za pikosku diky :) Poctiveho bulvaru neni nikdy dost :D

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud jde zmíněného umělce, měl jsem "tu čest." Před časem jsem seděl v Třeboni v kavárně, když najednou dorazil mistr i s ochrankou v podobě velmi opečovaného svalovce v elastickém tričku. Mistr byl hnusný nejen na obsluhu, ale i na okolní hosty na které pořvával, že potřebuje prostor, načež jeho poskok neurvale odsouval poblíž stojící obsazené stolky. To už nevydržel jeden rozložitý pán, chytil mistra za límec a hromovým hlasem pravil:" Ještě chvíli pokračuj a dostaneš přes držku i s tím tvým teploušem." Mistr sklopil uši, teplouš taky a po chvíli oba odešli.
  Vidím, že mistr neměl špatný den, ale že je to prostě, s prominutím, vocas.

  OdpovědětVymazat
 6. Mistra D v Třeboni potkati jde docela snadno :-) Měla jsem štěstí několikrát, ale mistr asi neměl ten svůj den a obešlo se to bez výraznějšího výstupu. Možná proto, že u našeho stolu seděl muž s podobou Seana Conneryho (vizáží, věkem, noblesou & jeho zahraniční vůz tuto domněnku přímo evokoval), mistr D. ten den hrál tak trochu druhé housle. Já se bavila okolím (je to Connery? není to Connery?)a mistra D jsem pustila ze zřetele :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Bali - Nedovedu si představit Ebena jako nepříjemného hosta. Dejdar k nám kdysi chodil s Lábusem na jedno točený (kousíček od Ypsilonky), ale to bylo v dobách kdy začínal (třeba v TV jako indický kožař Dr.Radža :)))

  Evas - Původně jsem chtěl napsat, že se za tu dobu třeba změnil, ale následující komenty to moc nepotvrzují.
  Mimochodem není zač :))

  rushid - Skromný a příjemný týpek a jak to tak vypadá, tak i knížepán (zatím v rekonstrukci) http://www.knizectvi.cz

  ringo - Pěkné, moc pěkné. Co dodat...
  Donutil a Třeboň

  Dolcevita - Connery tady byl v létě 2002. Pamatuji se jak ho museli v průběhu povodní evakuovat z Four Seassons.
  Takže jestli to bylo někdy tou dobou, tak se šance ještě zvýšila.
  Moje přítelkyně má zase utkvělou (nevyvratitelnou) představu, že jela v tramvaji s DeNirem :)

  OdpovědětVymazat
 8. Známý obsluhoval Brada Pitta a Angelinu Jolie a i když byl poněkud zklamán jejími půvaby naživo, tak říkal, že byla velmi příjemná a skromná /navzdory obrazu, který o ní vytvářely české noviny/.

  OdpovědětVymazat
 9. Vsechny ty historky jsou stejny, da se rict, ze Matesola byl take zklaman Donutilovymi puvaby nazivo.. :D

  OdpovědětVymazat
 10. Ona se Třeboň dost hemží estrádními umělci. JPP praví, že jim město spolu s lázněmi dotují pobyt, aby si uměli zvýšili prestiž. Kdo se byl podívat v lázních Aurora, tak tomu asi uvěří, protože s čestnou výjimkou bazénu připomínají spíše říční lázně z Rozmarného léta.
  2 Matesola: Dokud přítelkyně nepotkává Elvise, jak jede metrem na noční do kolbenky, tak je to OK ;).
  A propos, co znamená 18.1.2008 u toho vinaře s vygumovanou hlavou na titulce?

  OdpovědětVymazat
 11. ano, karel jo, protože je nejhodnější ,)

  mám pocit, že si česko ty dementní celebrity zaslouží... asi nějaká samočistící funkce donutilem či co..

  OdpovědětVymazat
 12. Romano - Tydlety zahraniční ceRebrity jsou obecně tak nějak víc v pohodě. Určitě o nich ještě něco napíšu.
  Tady jsou komenty o tom, kdo je jaký host a jak tipuje :)

  rushide - Nejen Donutilovými :)

  ringo - Šance, že potká Elvise je asi mizivá, protože jezdí pouze nadzemkou, nebo jak se to menuje.

  ad bezhlavý vinař....hint :)

  EmC - A kerýho Karla myslíš, protože třeba Vágner je taky pěkný numero :)

  OdpovědětVymazat
 13. myslim pana boha, pana gotta, pana karla - čerstvého ženicha ,) šmankote s tím las vegas mě zas dostal, gott-power jen dřímá - nikdy nespí!!! :)

  OdpovědětVymazat
 14. CKTK - Dne 8.1.2008 se na světě kromě mistrovy svatby vůbec nic nestalo. Tento dojem jsem nabyl po shlédnutí TN.

  OdpovědětVymazat
 15. Tak to neni tak uplne pravda, ze se nic jinyho nestalo... jeste pani Gottova je v jinaci!

  OdpovědětVymazat
 16. citace:"Šance, že potká Elvise je asi mizivá, protože jezdí pouze nadzemkou, nebo jak se to menuje."

  Kdo? Elvis? Ajajaj, je to tady :-))).

  OdpovědětVymazat
 17. Jedna pekna prihoda ze zahranici
  http://waiterrant.net/?p=65

  OdpovědětVymazat
 18. I happen to know certain Jan Zalud, a sculptor and carver in London. It ain't you, Honza, is it?

  OdpovědětVymazat
 19. To Jednorozec: Ne, to nejsem ja ... shoda jmen.

  OdpovědětVymazat
 20. Link na Celebrity Tipping Short List je zábavnej: potěšil mě Al Gore mezi bastardama (mám na něj spadeno), ale co tam dělají Ricky Skaggs a Marty Stuart? No aspoň že se mezi světce dostal George Jones, toho to muselo stát majlant!

  OdpovědětVymazat